אין ספק שהמלגזה היא כלי יעיל במיוחד, שבעזרתו אנו יכולים לבצע לא מעט עבודות נוחות מאד של הרמה ושינוע, ויש כיום כמובן לא מעט דגמים שונים של מלגזות שניתן לבחור מתוכן, שיאפשרו לנו ליהנות מעבודות טובות עוד יותר. עם זאת, כדאי לזכור שהמלגזה היא כלי צמ"ה מיוחד מאד, שלא כל אחד יכול להפעיל, ויתרה מזאת – דווקא משום שמרימים איתה לא פעם פריטים כבדים מאוד, הרי שיש גם סיכון גבוה יותר לתאונות. לכן, חובה לשמור על כמה כללי בטיחות בסיסיים כשאתם עובדים עם המלגזות השונות במקום העבודה.

אז מהם הכללים החשובים?

  • דיבור בטלפון – לצערנו הרב, יש מפעילי מלגזות שחושבים שהם יכולים לדבר בטלפון הסלולרי תוך כדי שהם נוהגים במלגזה או מפעילים אותה. חל איסור חמור לעשות זאת! אתם צריכים להתעסק אך ורק במשימת הנהיגה או התפעול של המלגזה. עיסוק בטלפון סלולרי מסיח את הדעת, ועלול לגרום לתאונות.
  • לא לגרור – יש מי שחושב לפעמים כי הוא יכול להשתמש במלקחיים של המלגזה גם לטובת גרירה של חפצים. זו טעות, וזה שימוש לא נכון במלגזה שעלול לגרום להתהפכות שלה! השתמשו במלגזה אך ורק למטרה שלשמה היא נוצרה – הרמה של משאות.
  • מצב נסיעה עם הרמה – אם הרמתם אובייקט מסוים וכעת אתם נוסעים איתו למקום אחר, שימו לב שחל איסור מוחלט להרים אותו לגובה של יותר מ- 20 ס"מ. אם זה יהיה גבוה יותר, יש סכנה רצינית יותר לנפילה של המטען, והדבר גם עלול להסתיר לכם את הדרך.
  • נסיעה על משטח רטוב – ככלל, כשנוהגים על מלגזות רצוי שזה יהיה על משטחים יבשים, ולא על משטחים שזה עתה נשטפו והם רטובים, או על דרכים רטובות מגשם בחוץ. אם בכל זאת אין ברירה, הקפידו על נסיעה אטית מהרגיל.
  • פתיחת הקלשונים – כשאתם מרימים דבר מה עם הקלשונים של המלגזה, יש לפתוח אותם כמה שיותר – עד למקסימום (שהחל ממנו החפץ עלול כמובן ליפול). פתיחה רחבה מאפשרת לפזר את המשקל בצורה טובה יותר על קלשוני המלגזה.
  • בדיקת תקינות – תמיד לפני שמתחילים לנהוג במלגזה, יש לוודא שהיא כשירה לחלוטין. בדקו שיש בה מספיק דלק או שהיא טעונה, בדקו שכמות השמן בה מספקת, נסו להקשיב ולראות האם היא משמיעה רעשים חשודים, בדקו שאף נורית חיווי שמראה על תקלה לא נדלקת, וכיו"ב. זיהיתם שיש תקלה? בשום פנים ואופן אל תשתמשו במלגזה! כבו אותה, ודווחו לאחראי על הבעיה.

בסוף מנועים כך תאונות קשות

זה נשמע אולי מעט קטנוני, אבל אל תשכחו שכל ההוראות שרושמות כן, נכתבו אחרי שאנשים נפגעו מתאונות שונות ומשונות כשהם עבדו עם המלגזות שלהם. אלו הם כלים יעילים מאד – אבל רק אם נקפיד על כל כללי הבטיחות. היו אחראיים לא רק על עצמכם – אלא גם על חבריכם לעבודה.